Kırıkhan Olay Gazetesi

REYHANLI BARAJINDA   SEVİNDİREN GELİŞME

REYHANLI BARAJINDA   SEVİNDİREN GELİŞME
18 Temmuz 2019 - 17:51

Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi,  bölge halkını yakından ilgilendiren Reyhanlı Barajıyla ilgili müjdeli haberi   yöre  halkıyla paylaştı. Şanverdi, Davutlar  Regülatörü ve iletim kanalı projesi  inşaatında iletim kanalının bugün tamamlandığını açıkladı.

Milletvekili Şanverdi,  Hatay’ın en büyük projelerinden  Reyhanlı Barajının ana su kaynaklarından Afrin Çayından  yıllık 21 milyon m3 suyu Reyhanlı Barajına aktaracak olan  Davutlar  regülatörü ve iletim kanalı projesi inşaat işinde iletim kanalının  bugün  tamamlandığını açıkladı.

Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, “Türkiye’nin en yüksek  kapasiteli ( Q:1.534 m3/s) iletim kanalı  olan Davutlar iletim kanalı ilimize ve ülkemize  hayırlı olsun. Hedefimiz  2019 yılı sonu itibariyle  yapımı devam etmekte olan regülatör inşaatının da bitirerek devasa  bir proje olan Reyhanlı Barajını  tamamlamış olacağız. “dedi.

Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, bölgenin en önemli sorunlarının teker teker çözüldüğünü ,  bölge çiftçisi ve   halkının geleceğe umutla bakar hale geldiğine dikkat çekti.

REYHANLI BARAJININ   OVA’YA KATKISI

Amik Ovası’nda yer alan Reyhanlı Barajı ile 600 bin dekar tarım arazisinin sulama suyu ihtiyacı karşılanacak. Taşkın koruma ve sulama maksadıyla projelendirilen ve Suriye sınırında bulunan barajın su kaynağını Afrin Çayı, Karasu Çayı ve Asi Nehri oluşturuyor.

9 bin 271 metre kret uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun kretine sahip Reyhanlı Barajı ile hem Amik Ovası’nda yer alan 600 bin dekar zirai arazi sulanacak hem de 200 bin dekar saha taşkın zararından korunacak. Bugüne kadar çalışmalarda; gövde dolgusunun büyük bir kısmı, ulaşım yolları, kondüviler tamamlanmış olup gövde dolgusuna devam ediliyor. Reyhanlı Barajı tamamlandığında 2017 yılı birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 407 milyon 848 bin TL katkı sağlanması hedefleniyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Secured By miniOrange