Kırıkhan Olay Gazetesi

SAVAŞ ”GÖÇ DALGASINI KALDIRAMAYIZ”

SAVAŞ ”GÖÇ DALGASINI KALDIRAMAYIZ”
28 Ocak 2020 - 8:33

Hatay’ın Suriye’den gelebilecek yeni bir göç dalgasını kaldıramayacağını belirten Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Savaşın başladığı günden bu yana psikolojik, sosyolojik ve ekonomik olarak çok yorulduk. Yeni bir göç dalgası ile gelebilecek bir kişiyi bile kaldıramayız.” dedi Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Suriye’den gelebilecek yeni bir göç dalgasını kaldıramayacaklarını söyledi. Suriye’den gelebilecek yeni bir göç dalgasının Hatay’ı olumsuz etkileyeceğini belirten Başkan Savaş, “Şu anda şehrimizde 500 binden fazla Suriyeli yaşıyor. Savaşın başladığı günden bu ya na psikolojik, sosyolojik ve ekonomik olarak çok yorulduk. Yeni bir göç dalgası ile gelebilecek bir kişiyi bile kaldıramayız. Bu vatandaşlara sınırın dışında yardım edebiliriz. Devletimiz bunu başara bilecek kadar güçlü” diyerek barışın uluslararası şekilde sağlanabileceğini ifade etti.

PROJELERİNİ ANLATTI

Hatay Büyükşehir Belediyesinin şehre kazandırdığı tesisler ve hayata geçirdiği projeler hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Altyapı bizim en öncelikli çalışmamız. 2014 yılından bu güne kadar 9 ilçemizde arıtma tesisi yaptık. Bu sene içinde Antakya ve Defne ilçelerimizdeki altyapı sorunlarının yüzde 90’ını bitirmeye çalışacağız. Altyapı yatırımı demek sağlık demek Bu da sağlıklı gençliğin geliş mesi ve ülkemize katkı sağlamak demek” ifadelerini kullandı. Yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak konusunda kararlı çalışmalarına devam edeceklerini de sözlerine ekleyen Başkan Savaş, böylelikle Büyükşehir’in elektrik harcamalarını minimuma indirmeye çalışacaklarını ifade etti. “EXPO HATAY’A ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAK”

Başkan Savaş, 2021 yılın da Hatay’da gerçekleşecek EXPO hakkında da düşüncelerini paylaştı. EXPO çalış malarında yapılanmaya başladıklarını ifade eden Lütfü Savaş, “Yapılanma çalışmaları; İskenderun bölgesindeki alanda 7, Antakya bölgesin deki alanda 9 ayda tamamla nacak. Organizasyon şemamız hazır. Toplamda 325 dönümlük iki alanda şehrimize kalıcı eser kazandıracağız. EXPO şehrimizin turizm, ticaret, kültür ve eğitimine önemli katkılar sağlayacak” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.