Kırıkhan Olay Gazetesi

SIRADIŞI OKUR BELGESELİNİN ÇEKİMİ YAPILDI

SIRADIŞI OKUR BELGESELİNİN ÇEKİMİ YAPILDI
20 Şubat 2019 - 15:55

 

Belgeselde yer alacak 5 sıradışı okurdan birisi Kırıkhan’lı Ayşe  Yaşar Vural.

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından 2019 Kütüphane Haftası için hazırlanacak olan ” Sıradışı Okurlar 9 ” belgesel filminin  çekimleri başladı. Türkiye genelinde   seçilen 5 sıradışı okur arasında yer alan Kırıkhan’lı  Ayşe Yaşar Vural’la ilgili bölümün çekimi bugün  ilçede yapıldı.

          Türkiye de 5 ilde gerçekleşecek olan belgesel  çekimleri için  Kırıkhan’a gelen ekipler, Kırıkhan  Nuriye Ulviye Civelek Kütüphanesinde çekim yaptı. Bu yıl Sıradışı okur olarak seçilen 5 kişiden birisi olan Kırıkhan’lı Ayşe Yaşar  Vural’ı anlatacak belgesel  çekimleri gün boyu sürdü.

         Cemil Meriç İl Halk Kütüphanesi Müdürü Celal Baz, Kırıkhan Nuriye Civelek  Kütüphane Müdiresi   Behiye Alkan, Kırıkhan’ın araştırmacı yazarı gazeteci A. Vasi Köse’de  bu çekimlerde, Sıradışı Okur Ayşe Yaşar Vural’ı yalnız bırakmadılar.

      Türkiye genelinde seçilen 5 kişi arasında yer alan ve  2019 Yılı Kütüphaneler Haftası nedeniyle düzenlenen törende, Ankara’da belgesini alacak olan Ayşe Yaşar Vural, ev kadını ve 2 çocuk annesi.  Emekli Polis memurunun eşi olan Ayşe Yaşar hanım, ayda 15 kitap okuyor.  Kitap okudukça ufkunun ve dünyasının  genişlediğine dikkat  çeken Ayşe Yaşar Vural “ Eşimin rahatsızlığı nedeniyle günümün büyük bir bölümü evimde geçiyor. Boş  zamanlarımı  kitap  okumakla geçiyor. Ev  gezmelerini  sevmiyorum. Okumayı küçüklüğümden bu yana seviyorum. Eski dönemlerde gazete parçalarından  kağıt torbalar yapılırdı. Ben de, okumak için bakkaldan   kitapları, gazeteleri topluyor okuduktan sonra yeniden götürüyordum. Okumak için bahaneler yaratıyordum. Hayatım okumakla geçti. İnsan küçücük bir  oda da yaşasa bile okuduğu kitaplarla dünyasını büyütüyor, genişletiyor. Ben hiç bıkmadım. Bıkmayacağım. Okumak  kadar insana  zevk  veren bir duygu yoktur. “ dedi.

        Sıradışı okur çekimleri ardından Kırıkhan’ın tanıtımına ilişkin  Beyazid-i Bistami Hz. Türbesi, Gölbaşı gölünde de çekimler yapıldı.

       Sıradışı Okurlar belgesinin,  25-31  Mart tarihlerinde kutlanacak  Kütüphaneler Haftasında  yayınlanacağı öğrenildi.

TÜRKİYE’DE SIRADIŞI OKUR OLARAK SEÇİLEN 5 KİŞİDEN BİRİSİ OKUMA TUTKUNU AYŞE YAŞAR VURAL

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.