Kırıkhan Olay Gazetesi

TAHTAKÖPRÜ’DE MUTLU SONA GELİNDİ.. BARAJDA SU TUTULMAYA BAŞLANDI

TAHTAKÖPRÜ’DE MUTLU SONA GELİNDİ.. BARAJDA SU TUTULMAYA BAŞLANDI
28 Kasım 2019 - 14:08

 

      AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’ın  yakınen ilgilendiği  Tahtaköprü Barajı  yükseltme  çalışmaları tamamlandı.  Baraj, su tutmaya hazır hale  getirildi.

          Bölge  halkının   Kış aylarında taşkın yazın ise  sulama  suyu konusunda yaşadığı sıkıntıların had safhaya çıkmasıyla  büyük önem arz eden Tahtaköprü barajını yükseltme çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı.    Baraj bölgesinde  devam eden  kret düzenleme çalışmalarının   Aralık ayı sonunda  bitirilmesi bekleniliyor. 2020 yılının ilk günlerinden  itibaren  bölgenin kaderi değişecek, binlerce kişiye  iş imkanı  doğacak.

           Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Göksu projesi kapsamında 2017 yılından bu yana başlatılan Tahtaköprü Barajı’nı 9 metre yükseltme çalışması tamamlandı,  barajda su tutulmaya başlandı.

          Tahtaköprü Barajının  9 metre yükseltilmesi ardından,  baraj kapasitesi  170 milyon m3’ten  340 milyon m3’e yükselecek.   Barajın sulama kapasitesi,  120 bin hektardan 480 bin  hektara çıkacak. 

        Tahtöprü Barajında  yeterince su  birikmemesi halinde  Kahramanmaraştan Menzelet ve Kılavuzlu Barajlarından  yani  Ceyhan Barajından  su takviyesi yapılacak.  Gerektiğinde Tahtaköprü Barajından Reyhanlı Barajına su aktarılacak ve bu bölgedeki  binlerce dönüm arazininde sulanması sağlanacak.

         Tahtaköprü barajındaki  bu çalışmalar  bitiminde,  bölgede sulama suyu sıkıntısı  yaşanmayacak. Kış aylarında ise bölgede yaşanan taşkın olayları sona erecek.

    MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN YAYMAN’IN FAKTÖRÜ

   Tahtaköprü Barajının   bu seviyeye gelmesinde en büyük katkı ise Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’a ait. Milletvekili  Yayman, bölgede yaşanan  kuraklık ve taşkın nedeniyle  binlerce bölge halkının  mağdur duruma düşmesine  kayıtsız  kalmadı ve işin sıkı takipçisi oldu.  Türkiye’de yatırımların durduğu bir dönemde Tahtaköprü Barajının hayati önem arz ettiğini başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere  Tarım ve Orman Bakanı ve tüm yetkililere  ileten Yayman,  sık sık DSİ yetkililerini arayarak işi takip etti. Yayman, bununla da yetinmeyerek  her  Hatay’a  geldiğinde mutlaka Tahtaköprü Barajına  giderek incelemelerde bulundu.  Milletvekili Hüseyin  Yayman,   baraja gidemediği süreçlerde    çalışma ekibini ve partililerini baraja  göndererek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.  

      Bölge  halkının bitmez dediği  projeye “ Ben bu  Projeyi bitirmezsem, vekilliği bırakırım” sözleriyle  cevap veren  Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman sözünde durdu ve sıkı takibi sonucu  Tahtaköprü Barajının bitirilmesini sağladı.

         MİLLETVEKİLİNE TEŞEKKÜR

        Tahtaköprü Barajının yükseltilmesi ve  Menzelet Barajından  takviye suyun gelmesi  projesinin tamamlanması ardından Tahtaköprü Barajına giderek incelemelerde bulunan  Kırıkhan Ziraat Odası Başkanı  Mehmet Çelik “  bir zaman hayal olan projenin bitmesini görmek sevindirici bir gelişmedir. Bu çok önemli bir gelişmedir. Binlerce insanın çiftçinin kaderini değiştirecek projedir.   Çiftçilerimiz  yıllardır yaşadığı  sulama suyu sıkıntısını   bir daha yaşamayacak, istediği ürünü eker duruma gelecektir.  Kış aylarında bölgede yaşanan   taşkınlarda sona erecek.  İnsanlar yaşam alanlarında korkusuz ve rahat bir şekilde yaşamlarını sürdürecekler.  Tüm bu gelişmeler,  Amik Ovasının  bereketli günlere dönmesini sağlayacaktır. Bölgede, ekonomik bir rahatlama olacaktır.  Araziler  altın yumurtlayan  tavuğa dönerken, binlerce işsiz insana iş imkanı doğacaktır. Bölgeye bereket yağacaktır. Tahtaköprü Barajının yükseltilmesi çalışmalarına  Hatay Milletvekilimiz  Hüseyin Yayman çok büyük ilgi   ve katkı göstermiştir. Böylesine bir hayati projeye varını yoğunu ortaya koyup destekleyen  Milletvekilimiz Hüseyin Yayman’a  çiftçilerimiz adına teşekkür ediyorum. Bu projenin yapım aşamasında   ayrıca çok büyük katkı sağlayan DSİ  yetkililerine ayrıca teşekkür ediyoruz. Bu projenin  hayata geçirilmesine ve tamamlanması sürecinde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Herkesten Allah razı olsun.” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Secured By miniOrange