TOKDEMİR MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ « Kırıkhan Olay Gazetesi-Hatay'da Hızlı doğru tarafsız haberciliğin merkezi

17 Mayıs 2022 - 00:20

TOKDEMİR MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ

TOKDEMİR MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ
Son Güncelleme :

10 Mart 2022 - 13:59

CHP Hatay Millitvekili İsmet Tokdemir, emekli olan memurun çalışırken aldığı maaş ile emekli maaşı arasındaki farkın giderilmesi için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla meclis araştırması istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Millitvekili İsmet Tokdemir, Emekli olan memurun çalışırken aldığı maaş ile emekli maaşı arasındaki farkın giderilmesi için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla meclis araştırması istedi. Meclis araştırması için TBMM Başkanlığına teklif veren Tokdemir, “657 sayılı Devlet Memurları kanununa tabi olarak çalışan personelin 2 Kasım 2011 tarihli 666 sayılı KHK çıkarılan yasa ile çalışan memurlar açısından kurumlar arasındaki ücret eşitsizliği denge tazminatı, yan ödeme, performans tazminatı, döner sermaye, ek ödeme, ek ders, fazla çalışma verilerek giderilmiştir.”
ÇALIŞIRKAN ALDIĞI MAAŞIN YARISINI ALIYOR
“Memurlara çalışırken denge tazminatı, yan ödeme, performans tazminatı, döner ser maye, ek ödeme, ek ders, fazla çalışma ücreti gibi ödemeler yapılırken; bu tür ödemeler prime esas kazançtan sayılmamakta ve emekliliklerinde de bu ödemeler emekli maaşlarına dâhil edilmemektedir. Yapılan bu tür ödemelerin emeklilik maaşlarına yansımaması, memurların çalışırken aldıkları maaş ile emekli maaşları arasında büyük bir uçurumun oluşmasına neden olmaktadır. Bir memur çalışırken aldığı maaşın ancak yarısı kadar emekli maaşına hak kazanabilmektedir.”
EMEKLİLİK KABUSA DÖNÜŞÜYOR
“Memurun emekli olmasıyla birlikte gelirinde yaşanan bu düşüş, memurlar için emekliliği bir kâbusa dönüştürmektedir. Memurlarımız, mutlu bir emeklilik hayali kuramamakta, emekli olanların çoğu, geçimini sağlamak için ikinci bir iş aramaktadır. Bu nedenle de emekli olmak istememektedirler. Bu ücretlerin taban aylığına yansıtılması halinde bu toplam üzerinden emekli sandığı primlerinin kesintilerinin yapılarak, bu ücretler üzerinden emekli ikramiyesi hesaplanması ve emekli aylığı bağlanması emekli olan memurların mağduriyetlerini giderilmiş olacaktır. Bu uygulama 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre tabi çalışan kaç devlet memurunu etkileyeceği, devlete toplam maliyetinin ne olacağı araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98. ve 105. Madde si uyarınca TBMM iç tüzüğünün 104. ve 105. Maddesi uyarınca bir meclis Araştırma Komisyonu Kurulması yerinde olacaktır.” dedi

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

altmöbelentsorgung

Çocuk Şarkıları