Kırıkhan Olay Gazetesi

TOKDEMİR “PAMUK FİYATI EN AZ 5 LİRA OLMALI”

TOKDEMİR “PAMUK FİYATI EN AZ 5 LİRA OLMALI”
07 Eylül 2020 - 10:26

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, bu yıl pamuk fiyatının en az 5 lira, destekleme prim fiyatınında en az 1,5 lira olması gerektiğini bildirdi Pamuk hasadının yaklaştığını belirten Tokdemir, “ Amik Ovamızda, çiftçilerimizin yük sek elektrik faturaları, mazot, gübre ve ilaç fiyatlarıyla ektiği pamuk mahsulünün hasat dönemi yaklaşıyor.

Kilogram fiyatı en az 5 TL, destekleme prim fiyatı da kilo başına en az 1,5 TL olarak açıklanmalıdır. Ülke genelinde ürettiğimiz pamuğun iki katını dış ülkelerden ithal ediyoruz. İthalata son verip kendi çiftçimiz tam manasıyla desteklenip üretim arttırılmalıdır. Tarımsal sulama da baraj imkanlarından yararlanan çiftçilerimiz ile yüksek elektrik faturaları ödeyerek elektrik gücüyle sulama yapan çiftçilerimiz arasında, destekleme primlerinin sulama yöntemi dikkate alınarak adalet sağlanmalıdır. Barajı henüz bitirilmeyen yüksek elektrik faturaları karşısında perişan olan çiftçimizin feryadı duyulmalıdır.

Bu uyarılarımız dikkate alınmaz sa çiftçilerimiz çok büyük zararlar edecek, önümüzdeki yıllarda kimse pamuk ekemeyecek, ülkemiz yüksek döviz ödemeleriyle pamukta da dışa tam bağımlı hale gelecektir. Çok geç olmadan ülkemiz için çiftçimiz için tedbirleri alalım!” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.