TÜRKİYE’DE AÇLIK SORUNU VAR « Kırıkhan Olay Gazetesi-Hatay'da Hızlı doğru tarafsız haberciliğin merkezi

17 Nisan 2021 - 07:01

TÜRKİYE’DE AÇLIK SORUNU VAR

TÜRKİYE’DE AÇLIK SORUNU VAR
Son Güncelleme :

23 Kasım 2018 - 11:08

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur Türkiye’nin çok derin bir ekonomik krizin içinde olduğunu belirterek bu durumu geçiştirme, görmezden gelme, geçiştirme, üstünü kapatma ihtimalinin olmadığını söyledi. Ülkenin dört bir yanından gelen kriz sinyallerini aktaran Güzelmansur her gün konkordato ilan eden firmalara bir yenisi daha eklendiğini ve Kamu bankalarında bile kredi daralması kaydedildiğini söyledi.

,
HATAY DUYARSIZLIĞINI İKTİDARIN YÜZÜNE VURDU

Hatay’ın ekonomik sorunlarının Türkiye’nin ekonomik sorunlarından daha derin olduğunu ve 2011 Suriye kriziyle başladığını vurgulayan Güzelmansur iktidarın duyarsızlığına isyan ederek şöyle konuştu:“Sizler Hatay’ı sınır il olarak gördünüz, sizler Hatay’ı unuttunuz. Teşvikte bile ayrımcılık yapıyorsunuz. Ötekileştiren bu tavrınız yüzünden yatırımcılar Hatay’dan kaçıyor. Tarımsal ihracatta ciddi düşüşler yaşanıyor. Narenciye, zeytin, pamuk üreticisinin, çiftçinin çığlıklarını duymamazlıktan geliyorsunuz. Kırsal kalkınma programlarından dâhi doğru yararlanamıyoruz, görmemezlikten geliyorsunuz. Hatay’da her yer insani yardımlaşma derneği tabelalarıyla dolu ama siz ‘Bu dernekleri araştıralım’ demiyorsunuz. Reyhanlı Barajı yılan hikâyesine döndü. Tarımsal alanları sulama sorununu çözmüyorsunuz. Hastanesi olmayan ilçelerimizde insanlar hastaneye yetişemediği için ölüyor, siz ‘sağlıkta çağ atladık’ diyorsunuz. Hiçbir limanın kabul etmediği ‘angusları İskenderun’da istemiyoruz.’ diyoruz, siz angusları taşıyan yük gemisiyle övünüyorsunuz. ‘Vatandaş aç, geçinemiyor asgari ücretin hakkını verin’ diyoruz, siz “daha az et yiyin” diyorsunuz. Biz “Memleketin sorunlarını konuşalım” diyoruz, siz gündemi değiştirmek için ülkenin kurucu dengeleriyle oynuyorsunuz.”

HZ. MUSA, HABİB-İ NECCAR, BAYEZID-İ BİSTAMİ İLE HATAY’I ANLATTI

Askeri geçiş güzergâhı, mülteci giriş-çıkış kapısı olarak görülen Hatay’ı anlatan Güzelmansur: “Hatay, Hazreti Musa’nın isminin dağlarda nakşettiği, Tanrı’dan aldığı 10 emri koşulsuz ve kendisi iman yoluyla uygulayan Hazreti Hızır ile Hazreti Musa’yı buluşturan şehirdir. Hatay tek tanrıya inanma çağrısı yapan Habib-i Neccar’ın şehit edildiği, Anadolu’da ilk caminin inşa edildiği, Bayezıd-i Bistami Hazretlerinin zuhur ettiği kenttir. Hatay, dünyanın ilk mağara kilisesi St. Pierre Kilisesi’nin bulunduğu, Haçlı şövalyelerinin kutsal toprakları ele geçirmek için fethedilmez kaleler kurduğu yerdir” dedi.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ SIRALADI

Konuşmasının son bölümünde ülkemizin ve Hatay’ın bu darboğazdan, ekonomik buhrandan çıkması için çözüm önerilerini sıralayan Güzelmansur şunları kaydetti:

“Öncelikle ve acilen rant ekonomisi yerine üretim ekonomisi tercih edilmeli. İki, bölgesel teşvik yerine sektörel teşvik verilmeli. Üç, Kredi Garanti Fonu derhâl tekrar devreye sokulmalı. Dört, ihracatın artması için Orta Doğu’ya erişim kapısı olan Yayladağı Sınır Kapısı derhâl açılmalı”.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.