Kırıkhan Olay Gazetesi

URHAN “İNANÇLARA SAYGI GÖSTERMELİ”

URHAN “İNANÇLARA SAYGI GÖSTERMELİ”
28 Ekim 2020 - 8:30

Diyanet-Sen Hatay Şube Başkanı Hasan Urhan, Almanya’nın Berlin Kenti’nin en büyük Camiisi olan Mevlana Camii’ne Polis’in botları ile yaptığı baskını kınayarak Alman Hükümeti’nin Müslümanlardan özür dilemesini istedi.

Diyanet-Sen Hatay Şube Başkanı Hasan Urhan, Mevlana Camii’nin Berlin’deki en eski ve merkezi bir camii olduğunu hatırlatarak, “Mevlana Camisi’ne polis tarafından botlarla yapılan baskını şiddetle kınıyorum.

Müslümanların kutsalına, inançlarına yapılan bu saygısızlığı hiçbir Müslüman’ın kabul etmesi beklenemez.” dedi.
İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜNE SAYGI GÖSTERİLMELİ
Çirkin saldırılarla ibadet yerlerinin kutsallığına gösterilmesi gereken hassasiyetin hiçe sayıldığını belirten Diyanet-Sen Hatay Şube Başkanı Hasan Urhan, “Polislerin baskın sırasında camii içinde botlarıyla dolaşmaları ve Camii’yi kirletmeleri hiçbir şekilde mazur görülemez. Her fırsatta ifade ve inanç öz gürlüğüne saygı konusunda ahkam kesenlerin sıra Müslümanların inancına gelince nasıl iki yüzlü bir tavır sergilediklerini bu olaylar açıkça gözler önüne sermektedir.” dedi.
MÜSLÜMAN TOPLUMU ALMANYA’NIN BİR PARÇASIDIR
Diyanet-Sen Hatay Şube Başkanı Hasan Urhan Almanya’da 5 milyon civarında Müslüman toplumunun yaşadığına dikkat çekerek, “Bu baskın Almanya’da yaşayan Müslüman toplumuna reva görülen ön yargılı, ayrımcı ve dışlayıcı tavrın bir tezahürüdür.
Yıllardır emekleriyle alın terleriyle ülke ekonomisine katkı sunan ve çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Müslüman toplumun Almanya’nın bir parçası olduğu gerçeğini artık Alman makamlarının da görmesinin vakti geldi de geçiyor.” dedi.
MACRON PROVOKATİF TAVRINDAN VAZGEÇMELİDİR
Diyanet-Sen Hatay Şube Başkanı Hasan Urhan Fransa Cumhurbaşkanı Macron ‘un son zamanlarda İslam’a ve Müslümanlara yönelik izlediği provokatif siyasetin kabul edilemez bir tutum olduğunu belirterek, “Macron’un son zamanlarda Müslümanlara yönelik yaptığı saldırgan ırkçı ve ayrımcı açıklamalar akıl ve izandan uzak açıklamalardır. Macron’un Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa’ya (SAV) hakaret içeren karikatürleri devlet binalarına ışıkla yansıtılmasını emretmesi Müslümanlara karşı kin, nefret ve düşmanlığı devlet kademelerine taşıması yanında büyük bir provokasyonla da karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir.” dedi.

MACRON’UN ÇİRKİN SİYASETİNE DUR DEMELERİNİ BEKLİYORUZ
Bu çirkin saldırılara karşı Avrupa’da yaşayan tüm Müslüman kardeşlerimizi ve bütün İslam dünyasını sabır, sükunet ve vakarlı bir duruş sergilemeye davet eden Diyanet-Sen Hatay Şube Başkanı Hasan Urhan Müslümanlar olarak Peygamber Efendimizin getirdiği rahmet ve adaleti önceleyerek Müslümanca bir duruş sergilemeliyiz. Aklıselim tüm batı siyasetçilerinden ve makamlarından Macron’un bu çirkin nefret ve düşmanlık siyaseti ne dur demelerini bekliyoruz. diyerek sözlerini tamamladı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.