Kırıkhan Olay Gazetesi

YELOĞLU SATIŞ İŞLEMİNİN İPTALİ İÇİN İDARİ MAHKEMEYE DAVA AÇIYORUZ

YELOĞLU SATIŞ İŞLEMİNİN İPTALİ İÇİN İDARİ MAHKEMEYE DAVA AÇIYORUZ
22 Ekim 2019 - 10:07

AK Parti Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, büyükşehir belediyesinin eski otogar yerini satışa çıkarma işlemiyle ilgili; “Hem satış işleminin hem de yürütmenin iptali için idari mahkemeye dava açıyoruz.” Dedi.

Partisinin İl Yönetim Kurulu toplantısında konuşan İl Başkanı Mehmet Yeloğlu; “Büyükşehir belediyesi 107 dönümden dokuz buçukluk yeri cımbızla çekip satmaya kalkıyor. Eğer büyükşehir belediyesi burayı satarsa, bu alan içerisinde istediği projeyi yapmakta aciz kalacaktır. Büyükşehir belediyesinin bu alanı satma yetkisi de yoktur. Belediyenin bu alanı satması için meclisten parsel bazlı satış kararını çıkarması lazımdır. Belediyenin bir parseli satabilmesi için parsel numarası belirtilerek bir satış kararının çıkması lazım. Böyle bir karar otogar için yoktur. Memleketimizin geleceği satılmak isteniyor. Büyük Şehir Belediyesi ilk iş olarak bu 107 dönümlük alanı projelendirmelidir. Aksi halde birileri burayı almaya kalkıyorsa burada adrese teslim bir satış şüphesi doğar.” Diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN BU ALANI SATMA YETKİSİ YOKTUR

Bu alanın memleketimizin geleceği olduğunun altını çizen Başkan Yeloğlu; “Bu alan için ne kadar verirlerse versinler memleketimizin geleceği için satılmaması gerekiyor. Bu bölgeyi kalkındıracak özel proje alanı benim Belediye Başkanlığı dönemimde belirlenmiştir. AK Parti il başkanı olarak buna karşı çıkmamızın yeri ayrı ama bu memleket meselesidir. Bu AK Parti, CHP, Alevi-Sünni meselesi değil. Bu memlekette yaşayan her bireyin meselesidir. Bu bilinçle etrafımızı aydınlatalım. Bu işin mutlaka engellenmesi gerekiyor. Biz idari mahkemeye dava açıyoruz. Hem işlemin iptali hem de yürütmenin durdurulması için.” İfadelerini kullandı.

ESKİ OTOGARIN BULUNDUĞU ALAN ŞEHİR İÇİN BİR UTANÇ BÖLGESİ

Başkan Yeloğlu konuşmasının devamında; “Antakya’mızın en önemli konularının başında eski otogarımızın satışa çıkarılması. Önümüzdeki günlerde bu konu tazeliğini korumaya devam edecek. Eski otogarın yeri yaklaşık dokuz buçuk dönümlük bir yer. 2004-2009 yılları arasında belediye başkanlığı görevini yaptığın dönemde Antakya’da koruma amaçlı imar planını yaptırmıştım. Maalesef o plan bir türlü uygulanmadı gitti.” Dedi.

ŞEHİR MERKEZİNDE MEYDANI YOK ETMEK KOLAY AMA OLUŞTURMAK İMKANSIZ

Eski otogarın bulunduğu alan şehir için bir utanç bölgesi olduğuna vurgu yapan Başkan Yeloğlu; “Bu alan için bir proje yapılsa hem kentin ihtiyacı olan sosyal teknik donanımlar yapılabilir. Hem de oradaki işyeri sahiplerine daha uygun şartlarda ticaretini yapabilecekleri mekânlar sunulabilir. Hem de şehrin şiddetle ihtiyacı olan meydanlar ve yeşil alanlar elde edilebilir. Şehir merkezinde meydanı yok etmek kolay ama bir meydan oluşturmak neredeyse imkansız. Elimizde hazır imkanlar var. Otogarı taşımışız, sebze haline yer ayırmışız. Ama ortada yapılmış hiçbir şey yok. Lütfü Savaş’ın ilk belediye başkanlığı döneminde çok rahatlıkla o bölgenin kentsel dönüşümü sağlanabilirdi. Burada bizim amacımız kimsenin ocağını yıkmak değil. Şimdi yapılması gereken kimseyi üzmeden, kimseyi kırmadan bu bahsettiğimiz özel proje alanını da projelendirilip orada kentsel dönüşümün sağlanması lazım. Hem esnafların işleri çok daha rahat görülürdü. Hem de ilçede bulunan vatandaşlarımızın daha iyi bir şehre sahip olmaları sağlanırdı. Burası şehre en fazla canlılık verecek yer. Turizm kenti diyoruz, tarihi ve sit alanlarını koruyalım diyoruz. Bu alana turistlerin daha iyi alışveriş yapacağı ve şehir halkının dinleneceği bir yer yapılabilir.” Diye konuştu.

Ak Parti Hatay İl Yönetim Kurulu toplantısı İl Başkanı Mehmet Yeloğlu Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıya Başkan Yeloğlu’nun yanı sıra, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Sara Gök, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Şaban Kurt ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Secured By miniOrange