Kırıkhan Olay Gazetesi

“Zeytin dalı sınır kapısı ticarete açılsın”

“Zeytin dalı sınır kapısı ticarete açılsın”
13 Ocak 2019 - 14:44
Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Kumlu’da yapılan Zeytin Dalı Sınır Kapısı’nın ticarete açılmasını istedi.

TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur yanlış Suriye politikalarının derinden yaraladığı illerin başında gelen Hatay’ın yaralarının bir nebze olsun sarılması için sınır ticaretinin yeniden başlaması gerektiğine vurguladı.

Hatay iki ay sonra sekizinci yılına girecek olan Suriye iç savaşının ekonomik ve sosyal bakımdan en derinden etkilediği illerin başında geldiğini belirten Güzelmansur “Bunda en önemli etken, kapanan sınır kapılarımızdır. Yayladağı ve Cilvegözü Sınır Kapılarının kapanmasıyla ihracat düştü, bavul ticareti bitti, esnaf siftah yapamaz hâle geldi. Yayladağı ve Cilvegözü Sınır Kapılarının açılması için defalarca girişimde bulunduk, ancak iktidar açmama konusunda ısrarlı’’ dedi.

TİCARET İÇİN BİR TALİMAT YETERLİ

Ekonominin kötüye gidişinden dolayı yatırımların durması, projelerin iptal edilmesi, reel sektörün tıkanması gibi sorunların sınır kapılarının açılmasıyla bir nebzede olsa toparlanacağını kaydeden Güzelmansur, ‘‘Mademki bu kapılar açılmayacak, o hâlde Zeytin Dalı Sınır Kapısı ticarete yetkili sınır kapıları arasına alınsın. Bu kapının bilgi işlem altyapısı hazır, sadece bir talimatla sınır ticaretine başlayabilir. Zeytin Dalı Sınır Kapısı ticarete açılsın ki yanlış Suriye politikası nedeniyle derin yara alan Hatay’ın ve Hataylıların yaraları bir nebze sarılmış olsun” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.