Kırıkhan Olay Gazetesi

BÜYÜK KARAÇAY BARAJINDA SEVİNDİRİCİ GELİŞME

BÜYÜK KARAÇAY BARAJINDA SEVİNDİRİCİ GELİŞME
07 Nisan 2020 - 15:45

Korona Virüs Salgını Türkiye’de etkisini sürdürürken, hükümetin  hizmetine engel oluşturmuyor.   Büyük Karaçay Barajındaki  doluluk  oranının  %80 seviyeye ulaşması   sevindirici gelişme oldu.

Hatay’ın 5 yıldızlı projelerinden birisi olan   Samandağ bölgesindeki Büyük Karaçay  Barajındaki su seviyesi son yağışlar ardından  kapasitenin %80’ine yaklaştı.

Korona tedbirleri sürürken diğer yandan işlerin takip edildiğini belirten Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman  ” Samandağ bölgesine  can verecek Barajımızda  su seviyesi  çok iyi  seviyeye geldi.  Bugün itibariyle  doluluk oranı % 80’e ulaşmıştır. Bu sevindirici bir gelişmedir.”dedi.

Büyük Karaçay Barajının çok önemli 5 fonksiyon taşıdığını belirten Yayman, ”Baraj sulama sağlayacak, sel ve taşkınları önleyecek, elektrik enerjisi üretecek, Antakya’nın içme suyu ihtiyacını karşılayacak, baraj havzasının bölgeye yeni bir Abant Gölü gibi büyük bir rekreasyon ve destinasyon alanı kazandıracak” dedi.

DSİ Hatay İl Müdürü Mehmet Ekinci, ön yüzü beton kaplamalı kaya dolgu barajın 3.554 hektar tarımsal sulama, 123.000 m/gün içme ve kullanım suyu, yılda 15,15 kw enerji üretiminin yanı sıra taşkın kontrol faydası bulunduğunu kaydetti.

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman” KORONA VAR AMA HAYAT SÜRÜYOR.. DURMAK YOK. ÇALIŞMAYA DEVAM”dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Secured By miniOrange