“ELİNDE KİTAP OLAN ÇOCUKLAR ÇOĞALSIN”       « Kırıkhan Olay Gazetesi-Hatay'da Hızlı doğru tarafsız haberciliğin merkezi

21 Mayıs 2022 - 21:55

“ELİNDE KİTAP OLAN ÇOCUKLAR ÇOĞALSIN”      

“ELİNDE KİTAP OLAN ÇOCUKLAR ÇOĞALSIN”       
Son Güncelleme :

16 Nisan 2022 - 12:25

Kanatlı caddesi  üzerinde boyacılık yapan  dedesinin yanına  gelen çocuğun boş vaktini kitap okuyarak geçirmesi dikkatlerden kaçmıyor.

Kanatlı caddesinde yıllardır   boyacılık yapan dedesinin yanına  gelip onu beklerken sürekli kitap okumasıyla dikkat  çeken Veysel Korkmaz, herkesin taktirini  kazanıyor.

Veysel  Korkmaz’ın  içindeki okuma  sevgisinin farkına varan  Kütüphane Müdür V.  Erdoğan Cengiz, Veysel’e sahip çıktı  ve onu kütüphaneye götürerek kitap verdi.

Erdoğan Cengiz “Öğle saatinde aşağıya doğru yürüyordum. Kitap okuyan çocuk dikkatimi çekti ve çok duygulandım. Kitap okuyan çocuğun resmini çektim. Yanı başında ayakkabı boyayan kişi, dedesiymiş. Dedesi olduğunu oradan ayrıldıktan sonra o kesimdeki  esnaflardan öğrendim. Kitap okuyan çocuğun yanına gittim. Kendimi tanıttım. Dedesi Hakkı  bana dönerek torunum bu, çok kitap okuyor. Okul çıkışında yanıma geliyor.  Kendisini beklerken  kitap  okuduğunu söyledi.  Veysel’e dönerek  yanıma gelmesini istedim. Kütüphaneyi tarif ettim, kendisine.  Dedesi  araya girip, zamanında eski kaymakamlık  binası olduğunu söyledi.”.

Ertesi gün  kütüphaneye giden   Veysel  Korkmaz isimli  çocuk, TOKİ imam hatip okulu 9 sınıf öğrencisi.  Okumayı  çok seviyor. Büyüyünce iş güç sahibi olmak istiyor. Bunun da yolunun okumaktan geçtiğinin bilincinde.  Veysel duygularını şöyle  aktardı “ Dedemi ve okumayı  çok  seviyorum. Dedemi  hergün ziyarete gidiyorum. Onun işi varken, yanımda götürdüğüm kitabımı okuyorum.  Kitap okumak en büyük zevkim “dedi.

Okuma  kültürünün zayıf olduğu  bir kesimin evladı olmasına karşın  böylesine bir  kitap okuma sevgisi taşıyan  Veysel Korkmaz’a sahip çıkan  Kütüphane Müdür V. Erdoğan  Cengiz,  Veysel’i kütüphaneye  üye yapmış.  Okuması içinde  birkaç kitap  hediye  etmiş.

Erdoğan  Cengiz “ Boyacı bir dedenin torunu, maddi imkanı olmayan bir ailenin çocuğu  olmasına karşın içindeki  okuma sevgisi tarif edilemez büyük bir noktada. Böylesine akıllı, zeki  bir çocuk olduğu her halinden belli.  Sokakta  boş gezen, elinde telefon  önünde bilgisayar  olmayan sadece elinde kitap olan bir çocuk, Veysel.  Bizde Veysel örnekleri çoğalsın istiyoruz.  Elinde cep telefonu, önünde bilgisayar değil kitap okuyup kendini  toplum insanı  yapmaya çalışan  nesiller olsun istiyoruz. Kitap okuyan çocuklarımızın sayısı artsın istiyoruz. Bugün  Veysel yarın başkaları.  Kitap okuyan Veyseller, Ahmetler, Mehmetler çoğalsın. Veysel’e sahip  çıkıp, okuma sevgisini  arttırmaya çalışacağız” dedi.

Veysel gibi belki çok kitap okuyan çocuğumuz, öğrencimiz var.  Ama Veysel’in yetiştiği ortama bakıldığında Veysel gerçekten bir örnek öğrenci. Veyseli kutlamamak,    kitap okuma sevgisini taktir etmemek mümkün değil. Darısı tüm çocuklarımızın başına.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

altmöbelentsorgung

Çocuk Şarkıları