GAZİ MAAŞLARININ KESİLMESİNE HATAY’DAN TEPKİ GELDİ « Kırıkhan Olay Gazetesi-Hatay'da Hızlı doğru tarafsız haberciliğin merkezi

26 Şubat 2024 - 04:32

GAZİ MAAŞLARININ KESİLMESİNE HATAY’DAN TEPKİ GELDİ

GAZİ MAAŞLARININ KESİLMESİNE HATAY’DAN TEPKİ GELDİ
Son Güncelleme :

21 Aralık 2019 - 8:19

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde PKK Terör Örgütü mensuplarına yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda gazi ünvanına kavuşan 227 terörle mücadele gazisinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli maaşlarının kesilmesine bir tepki de Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Hatay Şubesi’nden geldi.

Türkiye genelinde vatan savunmasında nöbet tutarak Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde terör saldırılarına karşı canını ortaya koyan 227 terörle mücadele gazilerinin emekli maaşlarının Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kesilmesi sebebiyle Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Hatay Şube Başkanı Hakan Kokusever tarafından, SGK Hatay İl Müdürlüğü önünde üyelerinin katılımıyla birlikte bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

5510 sayılı kanunun 38. Maddesi ve 6495 sayılı torba kanunun 80’inci maddesi çıkana kadar gazilerin emeklilik haklarından faydalandığını ve bu kanunun devreye girmesiyle birlikte gazilerin emeklilik hakları ellerinden alındığını belirten Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Hatay Şube Başkanı Hakan Kokusever, “Bu kanunlar çıktıktan sonra Gazilerin özürlü haklarından yararlanarak emekli olmasının önü kesildi. Bu kanunlar devreye girdiğinden itibaren gazilerin askerlik yani gazi olmadan önceki sigorta giriş ve primleri silindi. Devletimizin 5510 sayılı kanunun 28. maddesi ile özürlü vatandaşlara sağladığı emeklilik hakları gazilerin elinden alınmıştır. Bu sebepten gazilerin emeklilik durumları ne kadar uzuv kaybı olursa olsun, kolu bacağı olmasa da mecburi olarak 60’lı 65’li yaşlara kalmıştır.” dedi.

227 gazinin emekli maaşının kesilmesinin sebebini açıklayan Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Hatay Şube Başkanı Hakan Kokusever, “Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 2008 ve 2013 yılında çıkan kanun maddelerini bilmeyerek özürlülükten dolayı günü dolup müracaat eden gazilere maaş bağlamasıdır. SGK’nın şimdi ise ben hata yaptım, hatamı yeni fark ettim, şimdi maaşlarınızı kestim demesi. Madem bu kişiler emekliliği hak etmiyordu, Sosyal Güvenlik Kurumu neden bu kişilere emekli maaşı bağladı?” dedi.

Gazilerin maaşlarının kesilmesinin birinci sorumlu kurumunun TBMM olduğunu dile getiren Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Hatay Şube Başkanı Hakan Kokusever, “Gaziler hem işlerinden olmuşlar, hem de bağlanan emekli maaşları kesilerek mağdur edilmişlerdir. Gazilerin maaşlarının kesilmesinin 2 temel sorumlusu vardır. Birincisi Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. İkincisi ise SGK’dır. TBMM’nin gazilerin özürlü bir vatandaş gibi emekli olmasının önünü kesmesi ve askerlik öncesi sigorta giriş ve prim günlerini yakmasıdır.” dedi.

Gazilerin emeklilik maaşlarının kesilmesindeki ikinci sorumlu kurumun SGK olduğunu belirten Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Hatay Şube Başkanı Hakan Kokusever, “İkinci sorumlu Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Bu kanun yürürlüğe girdiği halde kanundan haberi olmadığından gazileri emekli edip 6 yıl maaş ödedikten sonra, şimdi de ben yeni fark ettim diyerek maaşlarını kesmiştir. SGK yetkililerine buradan sesleniyorum. 2013 den 2019 yılına kadar yüzde 40 üzeri raporlu olan ve engelli statüsünde ‘emekli olabilirsiniz’ denilip, tazminat ödenen ve maaş bağlanan gazilerimize nasıl maaş verdiğinizi ve bundan sonra vermeme nedeninizi lütfen açıklayınız, bekliyoruz.” diyerek sözlerini tamamlarken, konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirtti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.