Kırıkhan Olay Gazetesi

TOKDEMİR YANGININ İLK ÇIKIŞ NEDENİ NEDİR?

TOKDEMİR YANGININ İLK ÇIKIŞ NEDENİ NEDİR?
23 Ekim 2020 - 8:15

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Tokdemir verdiği soru önergesinde, Belen, İskenderun ve Arsuz’da etkili olan Orman Yangınıyla ilgili yetkisiz kişilerin yaptığı açıklama ile bilgi kirliliğine neden olduğunu belirterek, “9 Ekim 20 20’de Hatay’ın Belen ilçesinde başlayan orman yangını, kuvvetli rüzgârın etkisiyle kısa sürede İskenderun ve Arsuz ilçelerine de sıçramış, yerleşim yerlerinde çok sayıda ev, iş yeri ve fabrikaya zarar vermiştir. Yangın sırasında yetki ve bilgi sahibi olmayan kişi ve kurumlar tarafından yapılan açıklamalar bilgi kirliliğinin oluşmasına neden olmuştur.

Hatay Valiliğinden yapılan ilk açıklama da yangının başlama gerekçesi olarak trafo patlaması iddiası öne sürülürken, sosyal medyada terör örgütünün sabotaj yaptığı iddiası kısa sürede yayılmıştır.” dedi. BAKAN’A 6 SORU YÖNELTTİ CHP Hatay Milletvekili Tokdemir, Bakan Pakdemirli’ye yazılı olarak yanıtlaması istemiyle 6 soru yöneltti. Sorular şöyle;

1- Yangının ilk çıkış nedeni nedir?

2-Yangının çıkış nedenleri arasında sabotaj bulgusuna ulaşılmış mıdır?
3-Yangına kaç personel, yangın söndürme uçağı, dozer, helikopter ve arazöz ile müdahalede bulunulmuştur?
4-Yangına ilişkin hasar tespit kapsamında kaç hektar orman alanı tahrip olmuştur? Kaç konut, fabrika, depo ve atölye etkilenmiştir?
5-Yangının Hatay ekonomisine olumsuz etkileri ne kadar olmuştur?
6-Yangında zarar gören iş yeri ve fabrikalarda çalışan işçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi hususunda bir düzenleme söz konusu mudur

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.